حیوانات دوست داشتنی

با همه ی حیوانات آشنا شویم!

سلام توجه شما رو به اخباری در مورد میمون ها جلب مینمایم. دقت کنید:

حیوانی است از تیره ی پستانداران راسته ی نخستیان که بدنش از مو پوشیده شده است و انگشتانش ناخن دارد و دست و پای آنها نیز مانند انسان ۵ انگشت دارد! میمونها به دو گروه اصلی تقسیم میشوند: میمونهای دنیای قدیم(آسیا و آفریقا) و میمونهای دنیای جدید(نیمکره ی جنوبی). میمونها در آب و هوای گرمسیری آفریقا آسیا و هند شرقی و آمریکای جنوبی و مرکزی زندگی میکنند. شامپانزه عنتر تارسیه و لمور نیز جزو این خانواده اند.

میمونهای آسیایی و آفریقایی از میمونهای آمریکایی متمایزند و سوراخهای بینی آنها نزدیک به هم و رو به پایین بوده و لپهای بعضی از آنان مانند بابونها برای ذخیره کردن غذا انعطاف پذیر است و طرفین باسن آنها دارای پوست شاخی و پینه مانندی است که اغلب رنگ تندی دارد. این میمونها ۳۲ دندان دارند. از این خانواده میتوان به بابون ماکاکو و مانگابی اشاره کرد. آن دسته از میمون ها که روی درختان زندگی میکنند دم های دراز و قدرتمندی دارند که با آن از شاخه ها آویزان شده یا تعادل خود را حفظ میکنند. این میمون ها با جست هایی بلند از درختی به درخت دیگر پریده و بسرعت در جنگل حرکت میکنند. غذای میمون ها اغلب از دانه های خوراکی برگ و گل و میوه ها تامین میشود.

در بخش جنوبی مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی ده گونه میمون زندگی میکنند که با گونه های آسیایی و آفریقایی تفاوت هایی دارند. این ده گونه به دو گروه تقسیم میشوند: گروه مارموست ها که ۳۲ دندان دارند و گروه دیگر که ۳۶ دندان دارند. هیچ کدام از این دو گروه میمون ها لپ انعطاف پذیر برای ذخیره ی غذا یا پوست شاخی در طرفین باسن ندارند. اغلب این میمون ها از تخم پرندگان حشرات و میوه تغذیه میکنند. تمامی گونه های میمون آمریکایی به جز سه گونه میمون های اوآکاری که در حوالی رودخانه آمازون و نگرو در برزیل زندگی میکنند دمی دراز دارند.

میمون های آدم نما

شبیه ترین حیوان ها به انسانند. به همین دلیل است که آنها را آنتروپوئید به معنای «آدم نما» می نامند. قدیمی ترین سنگواره ی بدست آمده از میمون های آدم نما متعلق به ۳۸ میلیون سال پیش است. به طور کلی چهار نوع میمون آدم نما وجود دارد: گوریل.شامپانزه ی بزرگ ساکن مرکز و غرب آفریقا.اورانگوتان قرمز و پشمالو ساکن برونئی و سوماترا و بالاخره گیبون دراز دست که در جنوب شرقی آسیا سکونت دارد. میمون بربر میمون بی دمی است که ساکن الجزایر و مراکش است ولی جزو گروه میمون های آدم نما طبقه بندی نمی شود.

استخوان بندی میمون های آدم نما شبیه به آدمی است.تعداد و شکل دندان های این جانور نیز کاملا شبیه به انسان است. مغز آنان دقیقا شکل و طرح مغز انسان را داراست تنها اندکی کوچکتر است. بسیاری از اعمالی که انسان انجام میدهد از عهده ی میمونهای آدم نما ساخته است. جز این که آنان قادر به سخن گفتن و زندگی در مناطق سردسیر نیستند. خون آنان به خون آدمی شبیه است. حتی بسیاری از بیماری هایی که میمون ها را مبتلا میسازد با انسان مشترکند. بدن این جانور پوشیده از مو است و بر خلاف بیشتر میمون ها فاقد دم هستند! گوریل بزرگترین عضو این خانواده است. گوریل تقریبا به بلندی انسان بوده ولی بسیار سنگین تر و قوی تر از اوست. گیبون ها کوچکترین عضو میمون های آدم نما هستند و کمتر از دیگر افراد این خانواده به آدمی شبیه اند. شامپانزه و گوریل قادرند چند صد واژه ی زبان اشاره را یاد بگیرند. شامپانزه ها مثل آدمی از ابزار و وسائل استفاده میکنند. برخی جانورشناسان عقیده دارند اورانگوتان هوشی به قدر هوش آدمی دارد!

توجه: متاسفانه امروزه به دلیل تخریب جنگل ها و شکار بی رویه گونه های مختلف میمون های انسان نما را در خطر انقراض قرار داده است.

چاره ای بیندیشیم...

به امید روزی که حیوانات نیز در کنار انسان ها با صلح و ملایمت زندگی کنند.

این هم یه بچه میمون دیگه که دقیقا نوعش معلوم نیست!

نگهداری از میمون خیلی حال میده. مخصوصا اگر بچه باشه!!! شما هم این کار رو دوست دارید؟!

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۶/۰۴/۰۵ساعت 21:7 توسط شبنم بهمنيار|


آخرين مطالب
» ایگوانا
» فلامينگو
» جوجه بلدرچين
» سوال‌هاي رايج-٣
» بادمجون دريايي
» بچه لاکپشت
» فروش ایگوانای سبز
» یه مارمولک خوشکل
» سوال های رایج-2
» درخواست آزادی هشت پای پیشگو!

Design By : Pichak